Czym jest RRSO i jaki ma wpływ na koszty kredytu?
RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania definiowana jest przez Ustawę z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Zgodnie z ustawą jest to „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.
Wskaźnik RRSO określa więc wszystkie koszty, jakie poniesie konsument w związku z zaciągniętym zobowiązaniem finansowych. Jest to spore ułatwienie dla kredytobiorców ponieważ w ofertach, umowach i załącznikach koszty kredytu rozbijane są na wiele różnych pozycji co sprawia, że kredytobiorca musiałby samodzielnie obliczać i porównywać poszczególne wartości. RRSO w jasny i klarowny sposób uwzględnia wszystkie opłaty dzięki czemu kredytobiorca może w realny sposób porównać i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Na wysokość RRSO składa się:
- oprocentowanie,
- prowizja banku,
- koszty związanie z rozpatrzeniem wniosku kredytowego,
- ubezpieczenie,
- opłata przygotowawcza,
- odsetki,
- inne dodatkowe koszty.
O czym należy pamiętać?
Należ pamiętać o tym, że im krótszy okres kredytowania, tym RRSO będzie wyższe. Finansowanie udzielone na kilka miesięcy będzie miało zawsze wyższe RRSO niż ta sama pożyczka zawarta na dłuższy okres.
Related Posts
Kategorie
- Bezpieczny Kredyt 2% (1)
- Ekonomia (14)
- Konto oszczędnościowe (1)
- Kredyty Hipoteczne (31)
- Mieszkanie Na Start (3)
- Nieruchomości (9)
- Nowości (34)
- Poradnik dla Expatów (2)
- Prawo (6)
- Pytania & Odpowiedzi (1)
- Rankingi (1)
- Wakacje Kredytowe (2)