Nieruchomość to inwestycja, która zazwyczaj z czasem zyskuje na wartości. Jednak, wartość nieruchomości może się zmieniać w zależności od różnych czynników, dlatego decyzję o jej zakupie należy dokładnie przemyśleć. W tym artykule omówimy, jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości.

1. Sytuacja rynkowa

Jednym z głównych czynników wpływających na wartość nieruchomości jest sytuacja rynkowa. Kiedy na rynku jest duży popyt na nieruchomości, ceny zazwyczaj rosną. To jest spowodowane brakiem dostępności nieruchomości, co prowadzi do wzrostu cen. Z drugiej strony, kiedy na rynku jest dużo nieruchomości i mało zainteresowanych kupnem, ceny zazwyczaj spadają. 

Obecnie ceny nieruchomości na polskim rynku powinny spadać, z powodu rosnących stóp procentowych i trudności związanych z pozyskaniem finansowania w postaci kredytów hipotecznych. Natomiast już można zauważyć, że tendencji spadkowej cen na rynku nieruchomości raczej szybko nie doświadczymy. Przyczynia się do tego fakt, iż ruch na budowach zarówno mieszkań, jak i domów w 2022 r. był o ponad 30% mniejszy niż w 2021 r. (wyniki z Głównego Urzędu Statystycznego). Co to znaczy? To znaczy, że deweloperzy i inwestorzy wstrzymali się z inwestycjami, duża ich część nie została rozpoczęta. Przyczyni się to w najbliższym okresie do deficytu produktów na rynku nieruchomości. Z jednej strony brak mieszkań, a z drugiej pomoc od strony rządu z pozyskaniem finansowania na zakup, spowoduje zwiększenie popytu, a to przełoży się na ceny.

2. Położenie nieruchomości

Położenie nieruchomości to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej wartość. Nieruchomość położona w atrakcyjnej lokalizacji, w pobliżu centrów handlowych, szkół, przystanków komunikacji miejskiej, z dobrym dostępem do dróg i autostrad, będzie kosztować znacznie więcej niż ta położona na uboczu. Warto zwrócić uwagę na plany zagospodarowania przestrzennego w okolicy, np. planowane budowy autostrad, galerii handlowych, czy osiedli mieszkaniowych, które mogą wpłynąć na wartość nieruchomości.

3. Stan techniczny nieruchomości

Stan techniczny nieruchomości to kolejny ważny czynnik wpływający na jej wartość. Nieruchomość w dobrym stanie technicznym, z nowymi instalacjami, oknami, drzwiami, oraz dobrze wykończona, będzie kosztować znacznie więcej niż nieruchomość wymagająca gruntownego remontu. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów użytych do wykończenia nieruchomości, takich jak podłogi, płytki, czy armatura łazienkowa.

Podsumowując, przed zakupem nieruchomości warto dokładnie przeanalizować jej położenie, stan techniczny oraz sytuację na rynku nieruchomości. Warto również zwrócić uwagę na koszty utrzymania nieruchomości, takie jak podatki, opłaty za media, koszt utrzymania ogrodu, czy windykację czynszu. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek związanych z posiadaniem nieruchomości.