Refinansowanie kredytu to proces, w którym pożyczkobiorca zaciąga nowy kredyt, aby spłacić obecnie posiadany. Refinansowanie pozwala na uzyskanie lepszych warunków kredytowych, takich jak niższa stopa procentowa, zmniejszenie rat kredytowych czy zmiana okresu spłaty. W Polsce refinansowanie kredytu hipotecznego jest jednym z najpopularniejszych sposobów zmniejszania obciążeń finansowych.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu hipotecznego polega na przeniesieniu kredytu z banku „A” do banku „B”. Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości przeprowadzić tego procesu w obrębie jednego banku, w którym ma się obecne zobowiązanie. Refinansowanie kredytu to zaciągnięcie zupełnie nowego kredytu hipotecznego, który zostanie przeznaczony na spłatę dotychczasowej hipoteki. Z czym to się wiąże? Z ponownym zbadaniem zdolności, skompletowaniem dokumentów zarówno finansowych jak i tych związanych z nieruchomością. Jest to rozwiązanie dedykowane osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na niekorzystnych warunkach, co pozwoli na zmniejszenie wysokości raty kredytowej, co przekłada się na mniejsze obciążenie miesięczne. Dodatkowo może pozwolić na uzyskanie dodatkowych środków na inwestycje lub spłatę innych zobowiązań.

Kiedy należy rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego?

1. Gdy stopy procentowe spadają – dla kredytów ze stałą stopą procentową

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość raty kredytowej, jest wysokość stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe na rynku spadają, warto zweryfikować refinansowanie kredytu, ponieważ nowa rata może być niższa niż dotychczasowa.

2. Gdy sytuacja finansowa ulega zmianie

Sytuacja finansowa kredytobiorcy może ulec zmianie, na przykład w wyniku utraty pracy, choroby, rozwodu czy zmiany sytuacji rodzinnej. W takiej sytuacji warto rozważyć refinansowanie kredytu, aby zmniejszyć wysokość raty kredytowej i odciążyć swój budżet.

3. Gdy kredyt został zaciągnięty na wysokie oprocentowanie

Jeśli kredyt hipoteczny został zaciągnięty na wysokie oprocentowanie lub na niekorzystnej marży należy przeanalizować czy zmiana banku przyniosłaby korzyści finansowe.

Ile razy można refinansować kredyt?

Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny i rozważasz refinans, z pewnością zastanawiasz się, czy istnieją ograniczenia odnośnie liczby takich operacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnych warunków kredytu oraz polityki banków. W zasadzie kredyt hipoteczny można refinansować tyle razy, ile tylko jest to konieczne, aby zmniejszyć koszty jego spłaty. W praktyce jednak, banki narzucają pewne ograniczenia odnośnie ilości takich operacji. Warto zaznaczyć, że wszystko zależy od banku w którym masz zaciągnięte zobowiązanie. W niektórych bankach refinansowanie kredytu hipotecznego jest możliwe po upływie około 2-3 lat od zaciągnięcia poprzedniego zobowiązania, ponieważ wcześniejsza spłata wiązałaby się z koniecznością zapłaty prowizji.

Jakie kroki podjąć?

Refinansowanie kredytu hipotecznego to dobry sposób na zmniejszenie obciążenia finansowego na dłuższą metę. Warto rozważyć refinansowanie kredytu w sytuacji zmiany stóp procentowych, zmiany sytuacji finansowej lub zaciągnięcia kredytu na wysokie oprocentowanie. Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu kredytu, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową oraz politykę banku, u którego zamierzamy skorzystać z takiej usługi i porównać koszty związane z kredytem. Kluczowa może okazać się pomoc eksperta kredytowego, który pomoże w dogłębnej analizie opłacalności tego procesu.