OD DZIŚ WIBOR 3M = 0,28%
Doszło do sytuacji bezprecedensowej w świecie bankowości. Doczekaliśmy się WIBOR’u (ang. Warsaw Interbank Offered Rate) – czyli referencyjnej wysokości oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym, na historycznie najniższych poziomach. Jest to bezpośredni efekt decyzji Rady Polityki Pieniężnej, które zapadły w dniu 28 maja 2020 – o czym informowałem Was we wcześniejszym wpisie. Poniżej zestawienie trzech najbardziej popularnych wartości.
WIBOR | WARTOŚĆ |
---|---|
WIBOR 1M | 0,24% (-0,4000) |
WIBOR 3M | 0,28% (-0,4000) |
WIBOR 6M | 0,29% (-0,4000) |
Co oznacza to dla kredytobiorców?
W przeważającej ilości przypadków kredyty hipoteczne, gotówkowe, leasingi operacyjne itd oparte są o oprocentowanie zmienne, na które składają się dwie komponenty:
Pierwsza to marża banku – czyli stała wartość, na której bank generuje zyski z tytułu pożyczonego nam kapitału.
Druga to właśnie WIBOR, najczęściej 3M i 6M (np. w ING Banku Śląskim oraz BNP Paribas) oraz 1M spotykany często przy leasingach operacyjnych.
OPROCENTOWANIE NOMINALNE ŁĄCZNE = MARŻA + WIBOR
Zatem jeśli w produkcie opartym o oprocentowanie zmienne, WIBOR jako jedna z części składowych ulegnie obniżeniu, w wymierny sposób przełoży się to na łączne oprocentowanie zobowiązania a co za tym idzie – oszczędność na naliczanych odsetkach od pożyczonego kapitału. Im dłużej WIBOR utrzymywać będzie się na tak rekordowo niskich poziomach, tym większa będzie suma zaoszczędzonych odsetek, która często w skali kredytu zaciągniętego na lat 30 może dojść do spektakularnych wartości rzędu kilkudziesięciu tysięcy PLN w skali całego zobowiązania.
Kiedy odczuję obniżkę raty?
To zależy od treści umowy podpisanej z danym bankiem. Generalnie rzecz ujmując każdy kredytobiorca posiada zapis w którym dokładnie określone jest z jaką częstotliwością bank aktualizować będzie harmonogram spłat. Realny spadek wysokości miesięcznej raty (czyli odsetek) odczują najszybciej odpowiednio – osoby posiadające leasingi oparte o WIBOR 1M, następnie zdecydowana większość kredytobiorców z WIBOR 3M a najdłużej czekać będą musieć osoby posiadające produkty oparte o WIBOR 6M. Niemniej ci ostatni najwolniej odczuwać będą skutki potencjalnych podwyżek w przyszłości. Powyższa informacja ewidentnie napawa optymizmem ale rodzi również pytanie – ile taki stan idealny (z punktu widzenia kredytobiorców) będzie trwał?
Kategorie
- Bezpieczny Kredyt 2% (1)
- Ekonomia (14)
- Konto oszczędnościowe (1)
- Kredyty Hipoteczne (31)
- Mieszkanie Na Start (3)
- Nieruchomości (9)
- Nowości (34)
- Poradnik dla Expatów (2)
- Prawo (6)
- Pytania & Odpowiedzi (1)
- Rankingi (1)
- Wakacje Kredytowe (2)